Opublikowano

Jak pielęgnować sztuczne kwiaty?

Sztuczne kwiaty nie wymagają ani podlewania, ani odpowiedniego nasłonecznienia oraz nie chorują na żadne choroby. Nie potrzebują również specjalistycznych nawozów. Są zatem doskonałą dekoracją każdego pomieszczenia, również takiego, które jest pozbawione całkowicie światła naturalnego.

Bez obaw mogą także cieszyć się nimi osoby nie mające czasu oraz nie znające się na pielęgnacji naturalnych kwiatów. Wiele osób ma różnego typu alergie na pyłki i kwiaty, przy sztucznych roślinach nie ma tego problemu. Świetnie nadadzą się również jako dekoracje zewnętrznych powierzchni, ponieważ są odporne na różne warunki pogodowe.

Jak czyścić sztuczne kwiaty?

Pielęgnacja sztucznych roślin jest niezwykle prosta. Jednak sposób w jaki należy to wykonać jest uzależniony od materiału z jakiego wykonane są nasze kwiaty. Inaczej będziemy postępować w przypadku plastikowych, gumowych i silikonowych tworzyw, a inaczej z kwiatami tekstylnymi i materiałowymi.

Te same czynności wykonamy w obu sytuacjach jeśli chcemy pozbyć się tylko niewielkiej warstwy kurzu. Wówczas wystarczy użyć zwykłej miotełki do odkurzania. Można również użyć sprężone powietrze, odkurzacz, a także suszarkę do włosów. Przy tym ostatnim należy pamiętać, aby zastosować zimne powietrze, gdyż ciepły strumień mógłby zniszczyć nasze kwiaty – stopić je, a nawet odbarwić.

Natomiast podczas czyszczenia większych zabrudzeń kwiatów wykonanych z każdego tworzywa pomocne mogą się okazać chusteczki nawilżane.

Czyszczenie sztucznych kwiatów różni się od rodzaju materiału, z którego są wykonane

 

Kwiaty wykonane z plastiku, silikonu czy też gumy bez obaw można umyć pod bieżącą wodą, wystarczy włożyć je na przykład pod prysznic. Niektóre kwiaty wykonane z materiału wystarczy umyć delikatnie letnią wodą. Następnie należy je osuszyć, aby dalej mogły cieszyć nasze oko. Kwiaty tekstylne dodatkowo można czyścić również z użyciem płynu do mycia naczyń, należy jednak wcześniej sprawdzić jego działanie na małej powierzchni naszego produktu, czy nie powoduje odbarwienia. Po takim umyciu i osuszeniu warto dodatkowo spryskać nasze kwiaty środkiem stosowanym do nabłyszczania elementów wykonanych z tworzywa sztucznego, np. do samochodów. Preparaty te pozwalają zachować żywe kolory naszych kwiatów oraz zapobiegają ponownemu ubrudzeniu się ich.

Jak prawidłowo dbać o sztuczne kwiaty?

Jeżeli chcemy dodatkowo zminimalizować prace przy naszych sztucznych roślinach, to należy zadbać o nie już od samego początku stosując odpowiednie preparaty. Możemy wykorzystać do tego specjalne nabłyszczacze w sprayu, dzięki którym kwiaty zyskują dodatkowy połysk oraz stają się bardziej odporne na osadzanie się na nich kurzu. Jeśli będziemy stosować go regularnie, według zaleceń danego producenta ograniczymy pielęgnacje naszych roślin do minimum. Podobną funkcję spełniają produkty do tworzyw sztucznych wykorzystywanych do pielęgnacji samochodów, więc kupując taki preparat wykorzystamy go i do naszego auta i do naszych kwiatów.

Dzięki wykonywaniu regularnie tych drobnych czynności będziemy mogli cieszyć się długowiecznością naszych kompozycji kwiatowych.