Opublikowano

Jak pielęgnować sztuczne kwiaty?

Sztuczne kwiaty nie wymagają ani podlewania, ani odpowiedniego nasłonecznienia oraz nie chorują na żadne choroby. Nie potrzebują również specjalistycznych nawozów. Są zatem doskonałą dekoracją każdego pomieszczenia, również takiego, które jest pozbawione całkowicie światła naturalnego.

Bez obaw mogą także cieszyć się nimi osoby nie mające czasu oraz nie znające się na pielęgnacji naturalnych kwiatów. Wiele osób ma różnego typu alergie na pyłki i kwiaty, przy sztucznych roślinach nie ma tego problemu. Świetnie nadadzą się również jako dekoracje zewnętrznych powierzchni, ponieważ są odporne na różne warunki pogodowe.

Jak czyścić sztuczne kwiaty?

Pielęgnacja sztucznych roślin jest niezwykle prosta. Jednak sposób w jaki należy to wykonać jest uzależniony od materiału z jakiego wykonane są nasze kwiaty. Inaczej będziemy postępować w przypadku plastikowych, gumowych i silikonowych tworzyw, a inaczej z kwiatami tekstylnymi i materiałowymi.

Te same czynności wykonamy w obu sytuacjach jeśli chcemy pozbyć się tylko niewielkiej warstwy kurzu. Wówczas wystarczy użyć zwykłej miotełki do odkurzania. Można również użyć sprężone powietrze, odkurzacz, a także suszarkę do włosów. Przy tym ostatnim należy pamiętać, aby zastosować zimne powietrze, gdyż ciepły strumień mógłby zniszczyć nasze kwiaty – stopić je, a nawet odbarwić.

Natomiast podczas czyszczenia większych zabrudzeń kwiatów wykonanych z każdego tworzywa pomocne mogą się okazać chusteczki nawilżane.

Czyszczenie sztucznych kwiatów różni się od rodzaju materiału, z którego są wykonane

 

Kwiaty wykonane z plastiku, silikonu czy też gumy bez obaw można umyć pod bieżącą wodą, wystarczy włożyć je na przykład pod prysznic. Niektóre kwiaty wykonane z materiału wystarczy umyć delikatnie letnią wodą. Następnie należy je osuszyć, aby dalej mogły cieszyć nasze oko. Kwiaty tekstylne dodatkowo można czyścić również z użyciem płynu do mycia naczyń, należy jednak wcześniej sprawdzić jego działanie na małej powierzchni naszego produktu, czy nie powoduje odbarwienia. Po takim umyciu i osuszeniu warto dodatkowo spryskać nasze kwiaty środkiem stosowanym do nabłyszczania elementów wykonanych z tworzywa sztucznego, np. do samochodów. Preparaty te pozwalają zachować żywe kolory naszych kwiatów oraz zapobiegają ponownemu ubrudzeniu się ich.

Jak prawidłowo dbać o sztuczne kwiaty?

Jeżeli chcemy dodatkowo zminimalizować prace przy naszych sztucznych roślinach, to należy zadbać o nie już od samego początku stosując odpowiednie preparaty. Możemy wykorzystać do tego specjalne nabłyszczacze w sprayu, dzięki którym kwiaty zyskują dodatkowy połysk oraz stają się bardziej odporne na osadzanie się na nich kurzu. Jeśli będziemy stosować go regularnie, według zaleceń danego producenta ograniczymy pielęgnacje naszych roślin do minimum. Podobną funkcję spełniają produkty do tworzyw sztucznych wykorzystywanych do pielęgnacji samochodów, więc kupując taki preparat wykorzystamy go i do naszego auta i do naszych kwiatów.

Dzięki wykonywaniu regularnie tych drobnych czynności będziemy mogli cieszyć się długowiecznością naszych kompozycji kwiatowych.

Jak czyścić sztuczne kwiaty w kolorze białym?

Barwa kwiatów, która prezentuje się pięknie w każdym pomieszczeniu, to biel. Oczywiście najlepiej jest, gdy jest to biel śnieżnobiała, czysta. Jednak – niestety – to właśnie na białych kwiatach najbardziej widać osadzający się kurz i zanieczyszczenia, przez co tracą one cały swój urok i elegancję. Jak wyczyścić sztuczne kwiaty w takiej barwie? Kwestia ta pozostawia zazwyczaj wiele pytań. Używając wody, można mieć pewność, że na pięknych kwiatach pozostaną nieestetyczne zacieki. Typowy sposób pozostaje więc w tym przypadku nieskuteczny. Czym czyścić sztuczne kwiaty w kolorze białym? Na nadanie płatkom im wcześniejszego uroku jest jeden niezawodny, tani i szybki sposób. Wystarczy wykorzystać sodę oczyszczoną. Środek wykazuje działanie wybielające, dlatego też będzie odpowiedni do odświeżenia sztucznych białych kwiatów. Jak jednak użyć sody, by osiągnąć upragniony efekt? Wcześniej należy zaopatrzyć się w pojemnik wielkości kwiatów. W nim należy umieścić sodę i sztuczne białe kwiaty, a następnie energicznie potrząsać pojemnikiem. Zamiast takiego opakowania można też użyć woreczków – ważne, by soda i kwiaty zmieściły się w nim bez problemu. Soda, ocierając się o kwiaty, wybieli je i doprowadzi do wcześniejszego stanu.

Czym czyścić sztuczne kwiaty? – poznaj niezawodne środki

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na wyczyszczenie z kurzu i innych zanieczyszczeń sztucznych kwiatów jest użycie roztworu wody i octu. Wystarczy wcześniej zaopatrzyć się w buteleczkę ze spryskiwaczem. Najlepiej, gdy mieszanka będzie przygotowana w proporcjach jedna łyżka octu na trzy litry wody. Takim roztworem należy delikatnie spryskać kwiaty, a następnie przetrzeć ściereczką lub poczekać, aż wyschną na świeżym powietrzu. Warto zadbać o to, by czyszczone w ten sposób kwiaty całkowicie wyschły, inaczej wilgoć może źle wpłynąć zarówno na kolor, jak i teksturę kwiatów.

Czym czyścić sztuczne kwiaty? Sposobem jest też użycie detergentu – płyn do prania delikatnych tkanin należy rozcieńczyć z ciepłą wodą. Zanieczyszczone kwiaty trzeba później w tak przygotowanym roztworze moczyć i lekko nimi potrząsać. Proces ten może kojarzyć się nieco z praniem. Po takiej czynności warto jeszcze przetrzeć kwiaty ściereczką, by nie pozostały na nich żadne smugi. W tym przypadku również ważne będzie ich wysuszenie – kwiaty do suszenia warto powiesić tak, by nie straciły swojego kształtu, czyli najlepiej do góry nogami.

Jak czyścić sztuczne kwiaty w zmywarce?

Kolejnym sposobem na to, jak czyścić sztuczne kwiaty, będzie użycie sprzętu kuchennego, jakim jest zmywarka. Warto pamiętać, by do urządzenia wkładać jedynie kwiaty wykonane z wytrzymałych tworzyw. Wyczyszczenie kwiatów w zmywarce sprawi, że kurz i zanieczyszczenia zostaną usunięte z każdego, nawet najmniejszego zakamarka. Co więcej, płatki odzyskają kolor i będą zachwycały swoim pięknym, estetycznym wyglądem jak tuż po ich zakupie!