Opublikowano

Jakie rośliny do łazienki – sztuczne czy żywe?

sztuczne-kwiaty-w-lazience

Kwiaty w pomieszczeniu takim jak łazienka to nie lada wyzwanie. Specyficzne warunki, które tam panują nie sprzyjają aranżacjom z wykorzystaniem żywych kwiatów. Duża wilgotność, para wodna, szybkie zmiany temperatur, często brak okna, a co za tym idzie nasłonecznienia – wszystko to zmusza nas do poszukiwania rozwiązań, które sprostają tym niedogodnościom.

Nie wszystkie gatunki roślin przetrwają w takich warunkach.
Najlepszym wyjściem z tej sytuacji są kwiaty sztuczne. Sztuczne rośliny bowiem nie wymagają specjalnej pielęgnacji, światła, są odporne na zmiany wilgotności oraz temperatur. Dodatkowo takie kwiaty nie więdną, nie przekwitają oraz nie chorują, można je zostawić bez opieki na dłuższy czas i po powrocie nadal będą nas zachwycać swoim niezmienionym wyglądem. Dzięki nim w łatwy sposób można wprowadzić do pomieszczenia zieleń, która działa kojąco, relaksująco oraz uspokaja nas i wycisza, a przy tym nadaje wnętrzu oryginalny wygląd i charakter.
Zapewne znajdą się osoby, które uważają, że sztuczne kwiaty w łazience to kicz i tandeta. Nie ma nic bardziej mylnego! Nowoczesne rośliny sztuczne to nie te same z dawnych lat. Ich jakość wykonania oraz odwzorowanie kolorów i kształtów naturalnych odpowiedników sprawia, że wyglądają niezwykle naturalnie i ciężko jest je odróżnić od żywych kwiatów.
Sztuczne rośliny nie zastąpią oczywiście naturalnych, nie wytwarzają tlenu oraz nie oczyszczają powietrza, jednak są praktyczną i godną uwagi alternatywną, aby móc cieszyć się w łazience piękną i niezniszczalną dekoracją. Dodatkowo podczas wyboru rodzaju kwiatów nie ograniczają nas ani ich wymagania co do warunków panujących w pomieszczeniu, ani pora roku kwitnięcia, a nawet kraj występowania. Mamy całkowitą dowolność podczas aranżowania wystroju naszej łazienki, nawet najbardziej egzotyczne okazy nie będą stanowić przeszkody.

Czym kierować się wybierając sztuczne kwiaty do łazienki?

 

Sztuczne rośliny są idealnym rozwiązaniem niemalże wszędzie, pasują w zasadzie do każdego wnętrza oraz stylu. Każdy może wybrać coś dla siebie, coś co mu przypadnie najbardziej do gustu – drzewa i trawy w doniczkach, kwiaty w wazonie, kompozycje z sukulentów, a także bluszcze i girlandy.
Na to jaką sztuczną roślinność powinniśmy wybrać do swojej łazienki ma wpływ między innymi metraż pomieszczenia – w dużych przestrzeniach można sobie pozwolić na dekorację z drzewami w donicach, np. palmami czy też dracenami. W łazience o małym metrażu warto postawić na coś skromniejszego, ale równie fascynującego: storczyki w doniczkach, a może modny ostatnio las w szkle z wykorzystaniem sztucznych sukulentów.
Kolejnym ważnym aspektem jest doświetlenie – w łazience jasnej, białej można wybrać kolory kwiatów, które będą kontrastować i ożywiać pomieszczenie, soczysta zieleń czy też inne mocne kolory. Natomiast mając do czynienia z ciemną łazienką i bez okien lepiej jest użyć w niej sztucznych roślin z białymi czy też jasnymi kwiatami lub okazów w soczystej, żywej zieleni.
Bardzo istotną sprawą jest styl w jakim jest wykonana łazienka, inne kwiaty dobierzemy do nowoczesnej przestrzeni, a inne do tej bardziej tradycyjnej. Są też pewne klasyki, które wpasują się w każdy trend, to między innymi ponadczasowe orchidee, wystarczy wybrać odpowiednią doniczkę, która pasuje do naszej aranżacji.

Rośliny wprowadzają do chłodnego miejsca łazienki harmonię. Kwiaty sztuczne, choć nie są naturalne to świetnie prezentują się, a ich zielony kolor ma pozytywny wpływ na nasz nastrój oraz doskonale dekoruje przestrzeń kąpielową.
Sztuczne rośliny są praktycznym rozwiązaniem również dla osób, które nie mają cierpliwości do żywych kwiatów i dbania o nie, a chcą wprowadzić do swojej łazienki dekoracje, które przypominają naturę. Wysokiej jakości sztuczne kwiaty świetnie imitują swoje naturalne odpowiedniki i są niemal niemożliwe do odróżnienia na pierwszy rzut oka. Taka dekoracja wymaga od nas jedynie przetarcia co jakiś czas kurzu, jest bezobsługowa.

Podsumowując, w trudnej przestrzeni jaką jest łazienka i panujące w niej warunki, doskonałą alternatywą dla naturalnych roślin są właśnie sztuczne kwiaty. Jest to wieloletnia dekoracja, która pasuje do każdego typu pomieszczenia oraz niewymagająca od nas jakiejkolwiek opieki.