Opublikowano

Ogród wertykalny ze sztucznych roślin – wyjaśniamy jak zrobić zieloną ścianę!

ogrod-wertykalny-ze-sztucznych-roslin

Ogród wertykalny, zwany również zieloną ścianą to pionowa instalacja roślinna. Jego historia sięga starożytności i pierwotnie idea ta dotyczyła jedynie uprawy żywych roślin na ścianach. Współcześnie moda na takie rozwiązania powróciła w nieco zmienionej formie. Zieleń tropikalnej dżungli możemy uzyskać mianowicie w każdym miejscu – na zewnątrz jak i w pomieszczeniach. A wszystko to dzięki dostępności wysokiej jakości sztucznych roślin, które doskonale imitują naturalne okazy. Zielony, pionowy ogród to oryginalny pomysł na nowoczesną aranżacje domu, biura czy też przestrzeni zewnętrznych. Zielone ściany tworzą pozytywny klimat, ożywiają każde pomieszczenie, a także dają niesamowity efekt wizualny jako designerska dekoracja.


Zalety sztucznych roślin w ogrodzie wertykalnym

Sztuczne rośliny umieszczone pionowo na zielonej ścianie są bezproblemowe w pielęgnacji oraz bezobsługowe. Kolejnym atutem takie dekoracji jest długowieczność – raz stworzona zielona ściana służy przez wiele lat. Ich zaletą jest również możliwość stworzenia jej z gatunków roślin o odmiennych upodobaniach i potrzebach oraz takie, które nie nadają się do upraw w doniczkach.
Wysokiej jakości sztuczne rośliny w pionowym, zielonym ogrodzie prezentują się niesamowicie. Można je zastosować zarówno w ogrodach na zewnątrz jak i w praktycznie każdym pomieszczeniu. Ciemne i słabo nasłonecznione miejsca, gdzie naturalne rośliny nie przetrwają przestały być przeszkodą. Pionowe ogrody ze sztucznych roślin możemy stworzyć w kuchni, ciemnej łazience, korytarzu, a także na klatce schodowej. Ogród wertykalny w salonie to również świetny pomysł na dekorację.
Sztuczna zielona ściana to zatem rozwiązanie praktyczne – brak konieczności pielęgnowania roślin, a także oszczędne, jest to jednorazowy wydatek – nie ponosimy dodatkowych kosztów, gdy jakieś rośliny się nie przyjmą lub uschną.
W dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór różnego rodzaju, dobrej jakości sztucznych roślin, które doskonale odzwierciedlają swoje naturalne odpowiedniki, co daje nam duże możliwości stworzenia niepowtarzalnej dekoracji każdej przestrzeni.

Jak mocować sztuczne rośliny do ściany?

Jeśli marzy nam się własny ogród na ścianie to możemy, albo wykonać go sami albo zlecić firmie zajmującej się tym profesjonalnie. Istnieją różne rozwiązania jeśli chodzi o mocowanie roślin do ściany. Sposób w jaki to wykonamy zależy głównie od tego jaką powierzchnię mają zająć nasze sztuczne rośliny. Jeśli nasza zielona ściana ma stworzyć coś na styl parawanu, będziemy potrzebować wówczas stojącą konstrukcję podtrzymującą kwiaty.
Przyklejanie roślin klejem na gorąco do paneli wykonanych np. ze sklejki to najłatwiejszy sposób na montaż sztucznych roślin. Do wykonania takiej dekoracji najlepiej nadają się wszelkiego rodzaju gumowe liście, paprocie, bluszcze, sukulenty, natomiast wolne przestrzenie można uzupełnić mchem. Tak wykonane gotowe elementy można zawiesić na ścianie.
Kolejnym sposobem na wykonanie zielonej ściany jest mocowanie sztucznych roślin na stelażu drucianym bądź drewnianym. Przydatny będzie tutaj drut florystyczny, dzięki któremu przymocujemy nasze rośliny do konstrukcji.
Sztuczne rośliny możemy również umieścić w zawieszonych wcześniej donicach lub skrzyniach na ścianie. Ten sposób jest idealny do wyeksponowania dużych roślin, takich jak: palmy, draceny, skrzydłokwiaty, fikusy, a także różnych wiszących okazów. Kwiaty warto osadzić w gąbce florystycznej przeznaczonej do sztucznych roślin.

Jak widać stworzenie ogrodu wertykalnego we własnym domu to nie taka trudna sprawa. Dzięki temu, że dzisiejsze sztuczne rośliny to nie tandetny plastik, a wykonane z dużą starannością o detale imitacje naturalnych roślin, nie musimy się martwić o dobór odpowiednich gatunków kwiatów, o warunki jakie panują w danej przestrzeni, ani o odpowiednią pielęgnację wybranych przez nas roślin.